באר שמוביל לאתר של המטפלת ופרטי התקשרות נוספים

דוגמא מטיפול ביופידבק

מה זה ביופידבק ואיך זה יכול לעזור לכם

ביופידבק

טיפול ביופידבק הוא טיפול שבו המטופלים לומדים לשלוט בתהליכים גופניים שבדרך כלל אינם רצוניים, כמו מתח שרירים, לחץ דם או דופק. טיפולים שכאלה עשויים לעזור במגוון מצבים, כמו חרדות, חוסר ריכוז, שינוי מחשבתי, כאב כרוני כתוצאה מלחץ, לחץ דם גבוה, כאבי ראש ממתח, מיגרנה ועוד

בגלל שהטיפול אינו פולשני ואינו כרוך בתרופות, קיים סיכון נמוך לתופעות לוואי לא רצויות. זה יכול להפוך אותו למתאים למי שרוצה להימנע מתרופות, או למי שלא יכול להשתמש בהן, כמו למשל במהלך ההריון.

באנר שמוביל לאתר של המטפלת

טיפול ביופידבק יכול לעזור לאנשים לשנות הרגלים לא בריאים, לפתח ויסות רגשי, לשלוט על התגובות שלהם במצבי לחץ, לשנות דפוסי חשיבה שליליים ולהעלות את רווחת חייהם. כל זאת בעזרת ייעוץ, קבלת מידע, אימון במערכת הביופידבק ובעיקר בעזרת ההבנה שנוצרת על החיבור שבין הגוף לנפש.

באנר של שמוביל לאתר של המטפלת

במהלך הטיפול אני מחברת את המטופל למערכת הביופידבק דרך חיישנים שמודדים את הפעילות הפיזיולוגית שלו (כמו למשל מד דופק ומד מוליכות חשמלית של העור), וביחד אנו יכולים לבחון את השינויים הפיזיולוגיים המתרחשים בגופו בתגובה לתוכן השיחה שלנו, לטכניקות הרגעה והעלאת עוררות שאלמד, למחשבות מטרידות/ מפחידות/משמחות/ מרגשות, ולעוד מגוון סיטואציות. בדרך הזו אנו יכולים "לעלות" על מוקד הבעיה ולטפל בה.

בסופו של דבר, בעזרת הטכניקות הנלמדות, המטופלים לומדים איך לשלוט בתהליכים האלה בלי הצורך להתחבר לביופידבק או להיות במעקב.

למה לעשות טיפול פסיכופיזיולוגי בעזרת ביופידבק?

הטיפול מתייחס לעובדה שהקיום שלנו משלב גורמים נפשיים וביולוגיים שביניהם קשר חזק והשפעה הדדית. במציאות שבה אנחנו חיים ישנם אירועים רבים שיכולים לפגוע בנו, ברווחה שלנו ואפילו בקיום הפיזי שלנו.

בעקבות זאת, מנגנון תגובה הישרדותי התפתח כדי לפרש ולהעריך את מידת הסכנה ולהפעיל תגובה מיידית בהתאם. אם נחווה תחושת איום תהיה תגובה מיידית של המערכת הסימפטית "הילחם או ברח" התגובה הזו תגרום לעלייה במתח השרירים, לעלייה במוליכות החשמלית של העור, לעלייה בלחץ הדם וקצב הלב ולעוד תגובות פיזיולוגיות. כאשר האיום יחלוף, המערכת הפרה-סימפטית נכנסת לפעולה ואז תיתכן רגיעה.

כאשר אנו עוברים תקופות שבהן הרבה אירועי לחץ או משבר (פרידה, פיטורים, מעבר דירה, מוות של אדם קרוב, עומס בעבודה) יכול להיווצר חוסר איזון בין הפעילות של 2 המערכות מה שגורם להצטברות של לחץ וסטרס מבלי שהגוף מצליח לשחרר אותו, אנשים שחווים תקופה כזו ידווחו על תחושת לחץ ומתח המלווה אותם במהלך היום ואפילו מתבטאת לפעמים בכאבי ראש, כאבי צוואר וכאבים פיזיים אחרים בעיקר בשעות הערב.

 

תחום הטיפול ההתנהגותי קוגנטיבי בעזרת ביופידבק נועד לעזור למטופל להגביר את תחושת השליטה על גופו, מחשבותיו ורגשותיו וללמד אותו טכניקות לוויסות רגשי ושחרור הלחץ ללא צורך בתרופות.

באנר שמוביל לאתר של המטפלת ולעוד דרכי התקשרות