ברוכים הבאים לעידן החדש

עודכן: 23 בספט׳ 2021

עבדכם הנאמן היה בהפסקה טכנולוגית בחודשים האחרונים, עבדכם הנאמן היה צריך את ההפסקה הזו מתוך תחושת בהלה מן הגילויים החדשים שנגלו לעברו. מרצון או שלא מרצון, עבדכם הנאמן הביא את הגילויים הללו על עצמו. עבדכם הנאמן שיחק באש ותמרות העשן של הרשת, הרגיש שהוא יודע כיצד הרשת הזו פועלת, והרשת, ענתה לו בחזרה, בקשיחות של אבא דואג, לקחה את עבדכם הנאמן לקצה, ערערה עיצבה ושינתה לטובה את כל תפיסת העולם של עבדכם הנאמן.

ומה עבדכם הנאמן למד מהתקופה הזו? מן הגילויים הללו?

אולי לא כדאי לי, עבדכם הנאמן, לשתף יותר מדי בדברים שהרשת הזו יכולה לגרום. אולי רק אשתף אתכם בדבר שאמור להיות כבר די ברור לכולנו. הבינה המלאכותית כאן, והיא כאן בשביל להישאר. והיא כאן על מנת להפוך את החיים שלנו, הפשוטים הללו, ליותר פשוטים. היא כאן על מנת לגרום לכל אחד ואחד להוציא את המיטב מעצמו.

לכל אחד ואחד בגוגל האישי שלו, בסלולרי הפרטי שלו, יש רובוט אישי מותאם ומלומד שידאג שתקבלו את מנת הדופמין הרצויה עבורכם. על הדרך הוא ימצא עבורכם את מה שאתם מחפשים, ינעים את זמנכם במוזיקה שתתאים לכם, ימצא את בני ובנות הזוג הפוטנציאליים עבורכם.

הרשת מאוד גדולה, מה זה מאוד גדולה? אינסופית. כמו בני האדם. כמו המוח האנושי ומחשבותיו. כי הרשת, הבינה המלאכותית, נוצרה על ידי מוח אנושי וממשיכה ללמוד על ידי מיליארדי מוחות אנושיים שכל אחד ואחד מהם הוא עולם ומלואו.

אישה שעובדת על מחשבים בתמונות במסך יש סריקות מוחות אנושיים
הבינה המלאכותית בלמידה מתמדת על המוחות הבלתי נגמרים שלנו

ובחזרה לשאלה, מה עבדכם הנאמן למד מן התקופה הזו?

שאין על משפחה. על בני אדם. על חיוך של האדם ברחוב.

למדתי שאולי הכל זו אשליה אחת גדולה, מן הבחירות בפוליטיקה ועד לכסף, יכול להיות שהכל זה תאטרון בובות אחד גדול שייתן לנו משהו לשוחח עליו עם שאר הבריות שנקראים בדרכנו.

למדתי שלמילים יש כוח עצום מחד, אך הם גם יכולים להיות חסרי משמעות לחלוטין מצד שני.

למדתי שהבחירה החופשית היא אמיתית. הבחירה החופשית היא בעצם הפתרון לרגעי המשברים שמגיעים במהלך חיינו. למדתי שתמיד יש עוד אלטרנטיבה שתפתור את המכשול, שלא תמיד אנחנו רואים, אבל היא נמצאת. שהכל תלוי בכיצד אנו מחליטים לפעול באותם רגעי משברים שבאים עלינו לטובה.

בגדול, אנושית, חזרתי עשור או שניים אחורה. למבט בעיניים, ביכולת לשבת להמתין בתור מספר דקות או מספר שעות בלי להרגיש חובה להציץ לעבר הרובוט האישי שלי, אלא פשוט להסתכל סביב, לראות את הבריות, את הטבע או אפילו להביט בקיר הדומם, כי בינינו, לא תמיד צריך להכניס לתוכנו עוד ועוד ידע שלא תמיד מועיל לנו, אפילו אעז לומר, שרוב הזמן אינו מועיל לנו.

איני פורש מן הטכנולוגיה מכיוון שאיני יכול לפרוש מן הציבור, הטכנולוגיה כאן וזוהי המציאות שלנו, ואני אדם שמעדיף לראות את המציאות כפי שהיא. הדברים הם כמו שהם.

יש בי את היכולת לרגש במילים ברשתות, אך אני מעדיף לרגש בחיים האמיתיים, מול הבריות. אך, וואלה, אין יותר מדי ברירות בחיים, אני משתף ועוד אשתף פעולה עם חיית הברזל הזו ואשתדל להמשיך לשמור על היותי בן אנוש מן המניין עד אשר אדשן את האדמה בגופי.


עוד אכתוב ואשתף עוד בנושא הטכנולוגי והעידן החדש וההשגות שיש לי כלפיו, אך כרגע אני רוצה דווקא לגעת בפשטות של החיים.

שני נשים מביטות בנוף עוצר נשימה של צוקים וים
החיים פשוטים, נשמו מהאף ותמצאו את האלטרנטיבה

אין בעולם הזה "אני ואפסי עוד", יש משהו מעלינו, יש שיאמרו שזה האלוהים, יש שיאמרו שאלו מלאכים ששומרים עלינו, ואני אומר, ברוח התקופה הזו, שזה הכל אמת. כל אמונה של אדם היא אמונה נכונה כל זמן שהיא מתבטאת ביכולת וברצון ובמעשים להיטיב עם העולם.

במדינת היהודים יש לנו את הכיפה על הראש ושומרי התורה ובשאר העולם יש את אללה וישו, ויש גם את הבודהיסטים במזרח או רוח הקודש של האינדיאנים במערב, ואני, עבדכם הקטן והנאמן, מאמין בכולם, ובעיקר מאמין במאמא אדמה שמדריכה אותנו.

מאמין גדול בעיקר בגלגל החיים ובקארמה, כל דבר שקורה לנו זה מה שאנחנו, במחשבותינו, ובעיקר במעשינו, הבאנו על עצמנו. אין יותר מדי משחקים בחיים, הם באמת כאלה פשוטים. איני אומר שהחיים קלים, כן, לעיתים החיים מנחיתים עלינו צרות שלא נדע, שאיננו יודעים כיצד נצא מהם, אך עלינו תמיד לזכור שתמיד אפשר לנשום מהאף, להביט דקה מטה במציאות המתהווה, ולמצוא פתרונות. כמו שצרות יכולות להגיע בקלות כך גם הפתרונות יכולות להגיע כהרף עין.


וואלה, העיקר שלמדתי בתקופה הזו - צריך להרבות בטוב. לכל כיוון. מן הקערות מים לחתולים ברחוב ועד ליוזמות גלובליות לניקיון החופים, כל מעשה שאנו עושים משנה. איני יודע אם זה נרשם לנו שם למעלה בדרך לגן העדן, איני יודע בכלל אם יש גן עדן,

אולי גן העדן נמצא ממש כאן מתחת לאפינו וזוהי בחירה שלנו אם להיכנס אליו או לא,

אני מעדיף לא להתיימר "בידיעה" שאיני יכול להוכיח, והכל זה רק תאוריות על גבי תאוריות, אני רק יכול להרגיש שהאמת הלא מודעת נמצאת אי שם בין מעשה טוב למעשה טוב, ושהשכר למעשים הטובים האלו בין אם יתגלה בפניכם או לא, יהיה קיים.


איני אדם דתי, במובן הרשמי, אך אני בהחלט מרגיש ככזה. לא דתי שפוחד. איני מרגיש פחד לאכול בשר וחלב או לבלות בחיק אישה מחוץ למוסד הנישואין, אך הברכה שנמצאת מעל כולנו, אני יכול להרגיש אותה. לא תמיד, כמו כולם, ישנם רגעי משבר, אך הידיעה הזו, שיש ברכה מעליי עוזרת להקל על החיים, עוזרת לנתב את החיים לכיוון הטוב.

והדבר הזה שנמצא מעלינו מלווה אותנו בטוב וברע. אם נבחר לעשות מעשים רעים, הכוח הזה יעזור לנו להוציא לפועל גם את המעשים הרעים, אך הכל יחזור אלינו כבומרנג. יש בחיים קצב, FLOW, התנועה תמיד זזה ואנו נעים יחד איתה, בטוב וברע, נמצאים בתוך מעגל אינסופי שהולך ומתרחב ככל שאנחנו לומדים דברים חדשים, עושים מעשים חדשים, אך גם המעגל יכול להצטמצם לאותם דפוסים חוזרים ונושנים שלא בטוח שאנחנו מרוצים מהם, הכל תלוי במעשה הבא שנעשה. ואם ניקח את החיים כולם כקלישאה אחת גדולה מעולם הכדורגל, שתעזור לכם להבין את שורש דעתי, אתה טוב כמו המשחק האחרון שלך.