השקיעו בעצמכם - כמה מילים על ביטקוין ושוק ההון

אדם, כל אדם, שואף לאיזו רווחה כלכלית. כל אחד ושאיפותיו, כל אחד והמספר האינדיבידואלי שאליו הוא שואף להגיע. אם אתם כאן, אני מניח שאתם מבינים שדרך עבודה של 9-5 קשה קצת להגשים את השאיפות הכלכליות שאליו אתם שואפים להגיע, כמובן, תלוי מה המקצוע שאתם עוסקים בו.

בית עם גינה
בית עם גינה לג'וני דיי ג'וב

בימינו, נהוג לרכוש דירה על מנת לממש איזושהי "רווחה", או ביטחון כלכלי נקרא לזה, אך האם זה באמת המצב? רכישת דירה של ג'וני דיי ג'וב, זה סוג של השקעה סולידית, נבונה, אך האם זו באמת הרווחה שלה ג'וני קיווה?

אני מסתכל על רכישת דירה במשכנתא, כהשקעה מעט מסוכנת. הרי כאשר אנחנו ממושכנים לעשרות שנים עד אשר הבית יהיה אכן שלנו, אין לדעת מה יקרה באותם עשרות שנים. אין לדעת מה יקרה מחר מבחינתנו האישית, ואם חלילה נאבד יכולת השתכרות, הבית עליו עמלנו יכול להגיע לידיהם של נותני ההלוואות.


אבל איני אובייקטיבי. נושק ל31, ללא שום יכולת בעתיד הנראה לעין לקנות בית. ומחירי הנדל"ן תמיד יעלו, אז כלל לא בטוח שזו השקעה לא טובה.

ולמה מחירי הנדל"ן תמיד יעלו? ובכן, אני מניח שעד אשר יתחילו לבנות על הירח, מחירי הנדל"ן יאמירו עוד ועוד. בישראל האדמה כבר עשויה מיהלומים.

כמו בכל שוק, יש משתנים שונים שיכולים לגרום למחיר לעלות או לרדת, אבל במבט קדימה, למחירים אין ברירה אלא להמשיך לעלות.


אבל נדל"ן זה לא העניין. רציתי לכתוב על ביטקוין ושוק ההון. אז סלח לי בבקשה י'חביבי.

מטבעות דיגיטליים
מטבעות דיגיטליים - העתיד?

בואו נתחיל בביטקוין ושאר השוק של המטבעות הדיגיטליים. נתחיל בהקדמה הרגילה של הביטקוין, שהחל אי שם לפני יותר מעשור, ורבות דובר על כך שזה כלי להלבנת כספים, העלמת כספים, רכישות נשק סמים ומה לא. ובכן, מה מתברר בימינו? שכבר לא. טוב, אמנם כן, אבל גם לא. הרבה יותר קל לקנות קוביית חשיש עם ה100 דולר ביד מאשר עם 0.0000001 ביטקוין. אבל לא זה העניין.


צריך להבין את הביטקוין קודם. ביטקוין מטבע ברשות "הציבור". גרידא. אין יכולת להדפיס עוד ביטקוין בניגוד לשאר המטבעות הממשלתיים(דולר, יורו שקל וכו'). כך למעשה, הוא הרבה יותר אמין מכסף "נייר", שכן אין אפשרות לזייף ביטקוין. אכן, ביטקוין אפשר לגנוב. אבל זה לא שונה מגניבות של כסף "נייר". תשמרו על הכסף שלכם. בביטקוין מומלץ על ארנק קר על מנת להבטיח שמירה מיטבית. חפשו בגוגל.

ומכיוון שהביטקוין מטבע שאין אפשרות להדפיס אותו, מחירו עולה ועולה ככל שיש דרישה גבוהה יותר לביטקוין. ביטקוין לא מדפיסים, ביטקוין כורים. זה נעשה על ידי אנשים וגופים פרטיים שמשקיעים מכספם על מנת לכרות ביטקוין, כמובן, בתמורה לביטקוין. סה"כ מטבעות הביטקוין הקיימים לאחר שיסתיימו לכרות אותם הוא כ21 מיליון מטבעות, הליך שיימשך מתישהו עד שנת 2140. כרגע במחזור הביטקוין יש כ17 וחצי מיליון מטבעות ביטקוין.


זה היה מבוא בסיס 101 על הביטקוין, ישנם עוד אלפי מטבעות בשוק, טובים יותר, טובים פחות, מומלץ לחקור אותם. בגדול הביטקוין זה האמא והאבא של המטבעות הללו. משם הכל התחיל ולשנים הקרובות הוא קובע את הטון לאיך השוק הזה יתפתח.

בשנה האחרונה ביטקוין קיבל חיזוק מחברות ציבוריות גדולות שלא רצו להישאר מאחור בכל הנוגע לביטקוין. חברות ענק כטסלה כבר מקבלות ביטקוין כצורת תשלום, וחברות אשראי מתחילים להכניס לשירותיהם אפשרויות תשלום במטבעות דיגיטליים. כמו כן חברות השקעה וגידור מאפשרות ללקוחותיהם להשקיע בצורה עקיפה בביטקוין עם קרנות סל עוקבות.

ביטקוין, וברשותכם אתחיל לכתוב מטבעות דיגיטליים, הם העתיד. מה העתיד צופן, איני יודע, לטוב או לרע, אבל אני מניח שעדיף מטבע אחד ביד מאשר שניים על העץ?


חשוב להבין, נכון לכתיבת שורות אלה ביטקוין אחד שווה קרוב ל60 אלף דולר. אני מאמין שהוא יכול להגיע גם ל150 אלף דולר עד סוף 2021, אבל שום דבר לא בטוח. הוא גם יכול לרדת לעבר ה42 אלף דולר ליחידה. ואולי אפילו קריסה עמוקה מזה. כרגע אנחנו בעיצומה של עלייה בשוק המטבעות הדיגיטליים, אך השוק נושם, וסביר מאוד שהוא יתקן לאזורים נמוכים אפילו מה60 אלף של כרגע. כל אחד יעשה את מחקרו, חשוב רק להכיר את השוק הזה ולדעת שלעולם לא מאוחר מדי.

אילוסטרציה של גרף
עולה ויורד עולה ויורד - החיים כגרף

ומה לגבי שוק ההון? ובכן, אני רואה בשוק ההון כמשהו שרק עולה. השוק עצמו עולה, אבל אין זה אומר שבחירת המניות שלכם תעלה יחד איתו.

יש נטייה לאנשים לחשוב ששוק ההון זה לפרופסורים או למומחים גדולים. זה לא. זה עניין של מחקר עצמאי ובחירת החלטות מושכלות וזהירות.


נניח טסלה, ששוויה האמיר בשנה האחרונה בטירוף במאות אחוזים. האם זה אומר שבוא נשים את הכסף שלנו על טסלה? זה רק אומר שהיה לה יחסי ציבור טובים. טובים מאוד.

אין ספק שהמוצרים שלהם טובים, והבסיס שלה טוב, יחד עם זאת, מחירה בשוק ההון עלה על המחיר הריאלי שבו היא הייתה אמורה להיות. וכל זה למה? כפי שכתבתי, יחסי ציבור.

קניית מניית טסלה יכולה להיראות כמו קניית ספינר, אתה קונה כי לכולם יש וכולם רוצים לשחק עם זה. אין זה אומר שזה טוב, אין זה אומר שזה לא טוב. יחסי ציבור.

מכונית טסלה
טסלה. לא קצת הגזימו בעליה?

בגדול. כדאי ועדיף להניח את הכסף היכן שהוא זז ולא בעו"ש. איפה כמה ולמה זו כבר בחירה אישית לאחר מחקר והסקת מסקנות. מי שלא יכול לחקור ולהסיק מסקנות רצוי לו לשמור בעו"ש. או לפנות לבית השקעות.


שוק ההון עולה, ויעלה. תמיד. זה לא אומר שהוא לא יכול ליפול. זה לא אומר גם שהוא לא יכול להיכנס לעשור של ירידות, אפילו שניים. הכל זה עניין של טיימינג. מי שנכנס ב2007 כנראה הפסיד הרבה ומי שנכנס ב2009 כנראה שהרוויח הרבה. כך גם בתקופת הקורונה, בחודש מרץ השוק נפל, ובאפריל ומאי התאושש במהירות יוצאת דופן.

שוק ההון תמיד זז. לטוב ולרע, אתם רק צריכים לדעת היכן לעמוד באותם רגעים.#ביטקוין #שוקההון #השקעות


אין בכתיבת האמור המלצה להשקעה בשוק ההון, נדל"ן או מטבעות דיגיטליים. כל אדם יעשה כדעתו בלבד.