כיצד מוזיקה יכולה להוריד מהעומס על הכתפיים

מאת יובל ביטרן, פסיכולוגית, מטפלת ביופידבק

מתי בפעם האחרונה לקחת טיים אאוט מהעולם ונתת למוזיקה לשטוף לך את המחשבות ולטהר לך את הגוף?


מוזיקה שימשה במשך מאות שנים להחזרת ההרמוניה בין הנפש לגוף. בעשורים האחרונים הרבה חוקרים מדדו את היתרונות הקשורים למוזיקה על הבריאות שלנו, במיוחד כשהם מתייחסים להפחתת לחץ ולהשראת הרפיה.

לחץ יכול להגביר את הסיכון לבעיות בריאותיות חמורות כמו חרדה, אסטמה, דיכאון, בעיות במערכת העיכול, מחלות לב והשמנת יתר או להחריף אותן. מהצד השני, להיות במצב של רגיעה יכול לעזור להתמודד עם כל הדברים האלה - ועוד.

מנגינות לבדן אולי לא מרפאות מחלות ומצבים הקשורים ללחץ, אבל מחקרים מראים כי היתרונות של מוזיקה כוללים הפחתת מתח ועידוד הרפיה.


אז איך מוזיקה משחררת מתח?


מוזיקה מתחברת למערכת העצבים האוטומטית - תפקוד המוח, לחץ הדם ודופק הלב והמערכת הלימבית- בה חיים התחושות והרגשות שלנו.

אם אנחנו מרגישים מאוימים, מערכת העצבים שלנו משחררת הורמוני לחץ כמו אדרנלין וקורטיזול. האזנה למוזיקה יכולה להפוך את תגובת הלחץ ל"כבויה" ולעזור למוח ולרגשות שלנו להתאושש ממתח מהר יותר ממה שהיו עושים בלי מוזיקה.יד מנגנת על פסנתר
מה שתו קטן יכול לעשות לגוף

כמו שמוזיקה יכולה להשפיע על מצב הרוח ועל מערכת העצבים, כך גם צלילים מכל הסוגים.

לדוגמא, ניסית פעם לנהל שיחה עמוקה עם חבר בבית קפה עמוס כשהמלצרים צועקים הזמנות שתייה אחד לשני, מכונת הקפה עושה רעשים, ילדים קטנים גוררים כיסאות ובוכים על הרצפה, וכל האנשים סביבך מנסים לנהל שיחות בווליום חזק? זה יכול להיות קשה - ולא רק בגלל שאתה לא יכול לשמוע מה החבר שלך אומר. יכול להיות שתשים לב פתאום שאתה מרגיש חרדה בגלל זיהום הרעש והצלילים המטרידים והלא רצויים.


חשיפה מתמדת לרעש בלתי רצוי יכולה להוביל להרבה בעיות בריאותיות, כולל מתח וחרדה.

לעומת זאת, צלילים נטורליסטיים, כמו צלילים של גלים בים, מפל שנשפך או עלים ברוח, הוכחו כמקדמים הרפיה ומסייעים לגוף להירגע.


הנה המלצה ל-2 סרטונים שכאלה, התחברתי אליהם באופן אישי ואני מקשיבה להם בכל פעם שאני מרגישה שאני צריכה קצת להרפות ולהירגע.


מתאים מאוד לאנשים שמתקשים להירדם או לכאלה שמחפשים הרפיה עמוקה


תוכלו לרשום relaxation music ביוטיוב, להיחשף לעולם ענק של סרטוני הרגעה וכל מה שנשאר לכם זה רק לבחור, להרפות ולהירגע 😊


באדיבות יובל ביטרן, פסיכולוגית, מטפלת ביופידבק


#פוסטאורח