פיתוח הרגלים חדשים

עודכן: 18 בספט׳ 2021

שינויים

לעיתים זו מילה שמעוררת בנו אי נוחות מובנת, בין אם זה המסקנה שאנו מסיקים שאנחנו עושים משהו בצורה לא נכונה, או שמא המחשבה על המאמץ הכרוך בשינוי. זה לא חייב להיות ככה.

לעיתים השינויים הגדולים נעשים מהשינויים הקטנים ביותר.

זה יכול להיות תאגיד ששינה דבר קטן ליד הקופות שהביא לו הכפלה של הערך, וזה יכול להיות כל אדם מן היישוב ששם בצד 50 שקלים כל חודש בשון ההון שהביאו לו תשואה גבוהה לאחר זמן מה.
מעשה שהיה

לפני כמה שנים טובות הייתי שמן. או חשבתי ככה בכל אופן. האמת שהייתי שמן באמת. איפשהו 115 קילו על 1.74 בשיא, המדדים העידו שמן.

במשך שנים הרגשתי שמן, גם אחרי שירדתי. גם כשהידיים התנפחו והחזה הורם חשבתי שאני שמן. ואני סבור שהסיבה היא שלא כל כך הבנתי איך ירדתי. לא שמתי לב בכלל שהמשקל שלי ירד.

ניסיתי פעמיים דיאטנית, מתישהו אחרי הצבא ואיפשהו ב24, אבל מעולם לא התמדתי לאחר מכן והמשקל היה חוזר לנקודת התחלה. מתישהו בגיל 27 התעוררתי בבוקר והייתי מרוצה מהמראה שלי.

ילד שמנמן וחמוד נמדד בהיקף הבטן
תרים את הראש חביבי

בדיעבד

לקחתי על עצמי שנים איפשהו בגיל 25 לא להגביל את עצמי בסופשבוע מבחינת אוכל. מה הכוונה לא להגביל את עצמי? אני סבור שהרגשתי רע לאחר כל ארוחה שמנה, אז החלטתי פשוט שבסופשבוע אין בעיה לאכול כל דבר שאני רוצה ובכל כמות ללא שום ייסורי מצפון. במשך השבוע לא היה לי מחשבה על תפריט או מחשבה על מה לאכול או לאכול בריא, אלא פשוט החלטתי להשתדל לא לאכול דברים שברור לי שאין בהם שום ערך מזין כמו פיצה או המבורגר 400, אבל חייתי את חיי כרגיל ללא התעסקות מיותרת באוכל. לעיתים הייתי מזכיר לעצמי שבסופשבוע מותר הכל לכן שווה לדחות את הסיפוק הרגעי.

ההחלטה נבעה, אני מניח, כי באותה תקופה הבנתי כמה האוכל הוא עניין רגשי. נחמה מושלמת. אבל מה, הנחמה הזו משאירה עקבות. עודף שומן, בריאות לקויה. הרגשתי שמן, כבד, וידעתי שאני לא אמור להיות ככה. בגלל שהשינוי שלי נעשה לחיוב, כלומר לסופשבוע ללא הגבלה, מאשר הגבלה של מזונות לא בריאים וכן טעימים, זה למה זה עבד. לא מנעתי מעצמי בתקופה הזו אף פלאפל שחשקתי בו באמצע השבוע, ולא ייחסתי חשיבות מיותרת אם נפלתי לגלידה של שלישי בלילה. מצאתי מקורות נחמה חלופיים במהלך השבוע. מזינים יותר.


בימינו

אני כבר לא מגביל את עצמי רק לסופשבוע מבחינת אוכל, זה כבר לא עובר לי בראש. אני שם לב למשקל שלי פחות או יותר, ומתחיל לעיתים לחשוב עליו אם אני רואה שהוא נושק 79 קילו, אבל לא עושה דרמה מהעניין אלא לוקח על עצמי להקפיד יותר על אוכל מזין וספורט ולאו דווקא מונע מעצמי את השווארמה ב1 בלילה, וזה לא מתנגש עם המציאות כאשר פורשים את המשקל למשהו שהוא עניין ארוך טווח ולא כל כך ישנה אם דפקת שווארמה או פיצה פעם בשבוע או פעם שבועיים.


השגחה עליונה

ההתמקדות בעיקר תוביל בהכרח לעיקר. אני זוכר שאחרי שכבר רזיתי רציתי מעבר. רציתי להרגיש בנוח ללכת עם גופיות בקיץ. אמרתי את זה לכמה אנשים, כתבתי את זה לאיזו מגירה נראה לי, חשבתי על זה, ושנה שנתיים לאחר מכן לא שמתי לב והתחלתי ללכת עם גופיה, אפילו לא רק בקיץ.

חשבתי שאצטרך בגוף מעט יותר שרירים אז נרשמתי למכון, מכון עם כל הפינוק, בריכות, מדשאות, ג'קוזי, סאונה וגם חדר כושר,

ודווקא הקפדתי להתמיד. יותר מהרגיל.

אבל זה היה לי אולי קל, כי בעיקר לא ממש התאמנתי בחדר כושר. האימונים הארוכים ביותר שלי היו כחצי שעה. הייתי מגיע, מתחיל באימון, קצת משקולות, יורד לעשות 2 בריכות, ומתייבש ומתמתח בדשא מול השמש מביט בנוף של אוטוסטרדות כבישים, ופ"ת

אבל הקפדתי ללכת. ובגלל ההקפדה הזו הגוף שלי נבנה והסתדר כך שיכולתי להרגיש בנוח ללכת עם גופיה בקיץ.


אנשים רצים על הליכון שני גברים ושתי נשים
לא בשביל זה נרשמתי למכון

פשטות החיים

קבלו החלטה ותחיו עם ההחלטה הזו בראש. אין לכם מושג איך גלגלי החיים יסדרו לכם את החיים לפי רצונכם אם רק תהיו שלמים עם ההחלטות שאתם מקבלים. תחיו כאילו כבר קיבלתם את מבוקשכם, כאילו הדבר נמצא בידיכם, ותנו למציאות להיבנות בקצב שלה ואתם תראו שהכל יסתדר לטובה ביותר עבורכם.

אין תשובות חד משמעיות לכוח העל הזה שמחבר בין כולנו, אבל תהיו סמוכים ובטוחים שכולנו מחוברים בדרך זו או אחרת. כולנו מגיעים מאותו בורא וכולנו נחזור לאותה אדמה.

וכמו שיש חיבור בין כולנו עלינו להבין שיש לנו חיבור גם לעצמנו.

תשאירו לדברים להתרחש כפי שהם מתרחשים. אל תתרגשו מדברים חסרי משמעות אמיתית. התרכזו בעיקר ופשוט תקפידו להתמקד בעיקר. אל תתערבו יותר מדי במה שהחיים מזמנים עבורכם, תעשו התאמות וקבלו כל דבר שמתרחש באהבה, בהבנה הפשוטה גם שכל דבר שיוצא מאיתנו יחזור בחזרה.


שינויים גדולים מגיעים מהשינויים הקטנים ביותר. לדוגמא כשהבית מבולגן כולו ונראה שאין כוחות לסדר אותו. אפשר להתחיל בקטן. לקבל על עצמנו את ההבנה שאנחנו מוכרחים שהבית יהיה מסודר ונקי מפעם לפעם, ולעשות עוד צעד קטן, שטיפת כוס לקפה, סדר קטן של הסלון, ואולי אחרי זה יהיה נעים לשבת לקפל כביסה בסלון עם כוס קפה, ואולי אחרי זה יתעורר החשק לטפל גם ברצפה ולהכניס בגדים למכונה, והבנתם את העניין, להניע את הגלגל ותנו לשאר הגלגלים לזרום בהתאם.


סדר בחיים לא מסודרים

אני מאמין שהדרך היא פשוט דרך. היא נעה בסקאלה שבין הקשה לקל, ובאידיאל היא נעמדת במרכז הסקאלה.

אין לי מושג כיצד להעביר לכם את המסר, כמה אתם, אני, אנחנו, כולנו, חלק מהכדור שאנחנו חיים בו. הUP והDOWN שכולנו נמצאים בו, חווים אותו. אפשר לקחת שליטה על האפ ודאון. בבחירות. בחירות מושכלות בחיים. לשלב בין ההבנה הפיזית הגשמית לבין הרוח שמכוונת את נפשנו. ניקיון הבית בהכרח יוביל לרוגע נפשי. נתינת צדקה בהכרח תוביל להרגשה נעימה. קבלו את הדאון בחיים באהבה, ככה יותר מהר תגיעו שוב למעלה.


כדור גלידה עם עלה מנטה
אי אפשר להיות בעצבות כשאוכלים גלידה

תתענגו על החיים, תרבו באכילת דברים טעימים, תתענגו על ימי שמש ותתענגו על ימי הגשם בשמיכה עם אהבתכם,

תתנחמו בימים קשים בגלידה, בשוקולד, בחומוס

קראתי איפשהו שאי אפשר להיות עצובים כשמתענגים על גלידה. בחנתי את זה גם לאחר מכן, ויש בזה מן האמת.

אל תתייסרו בחיים האלו. כל דבר שקרה היה צריך לקרות בדיוק כפי שקרה. תלמדו מהמקרים ותמשיכו הלאה חכמים ורגועים שכל דבר שיקרה הוא לטובה.